| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Size | 50 x 50 x 14.4 mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-02935-03 |
| For Operating Systems | Android, iOS |
| Item Length | 50 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Measurement Provided | Heart Rate |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | Unlimited with solar |
| Language | English |
| Display Size | 0.9” x 0.9” (23 x 23 mm) |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Memory/History | 128 MB |
| Item Height | 50 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | LED Flashlight, 10 ATM water rating, Garmin Pay contactless payments, 3-axis compass, barometric altimeter, multi-band GPS with SatIQ technology, thermal and shock resistance, safety and tracking features, unlimited battery life |
| Sensors | GPS |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Running & Jogging, Gym & Training |
| Item Width | 14.4 mm |
| Display type | SOLAR |
| Display Resolution | 176 x 176 |
| Color | Whitestone/Black/Blue |
| Material | Aluminum, Silicone, Fiber-reinforced polymer |
| California Prop 65 Warning | Warning: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Lens Material | Power Glass |
| Bezel Material | Fiber-reinforced polymer/aluminium |
| Model | Instinct 3 Supernova |
| Connectivity | Bluetooth, ANT+ |
| Country/Region of Manufacture | Taiwan |
| Item Weight | 58 g |
| UPC | 753759357115 |
Check the listing for details. Garmin Instinct 3 Supernova Outdoor GPS Smartwatch 50mm SOLAR Whitestone/Black. Color: Whitestone/Black/Blue, Condition: New. Listed at 449.99 USD. It’s engineered to MIL-STD-810 standards for thermal and shock resistance and is also 10 ATM water-rated. Sync the Instinct 3 smartwatch with the Garmin Connect app, and get more details on your health and fitness data plus personalized insights and more.