| Country of Origin | Taiwan |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Batteries |
| Size | 46.6 x 46.6 x 15.1 mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-03398-02 |
| For Operating Systems | Android, iOS |
| Item Length | 46.6 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Measurement Provided | Heart Rate |
| Battery Life | Up to 14 days (5 days always-on) |
| Unit Type | Unit |
| Language | English |
| Display Size | 1.2" (30 mm) diameter with a center hole |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Memory/History | 4 GB |
| Item Height | 46.6 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | GPS, AMOLED, Sapphire, Sapphire lens, Analog hands, Thermal & Shock Resistance, Health & Wellness Monitoring, LED Flashlight, 10 ATM water rating, Garmin Pay contactless payments, Jumpmaster activity, Dual-position GPS format, Stealth mode, Stage timer, Preloaded Applied Ballistics solver |
| Sensors | GPS |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Running & Jogging, Gym & Training |
| Item Width | 15.1 mm |
| Display Resolution | 390 x 390 |
| Display type | AMOLED |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel, Sapphire, Silicone, Fiber-reinforced polymer |
| California Prop 65 Warning | Warning: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Lens Material | Sapphire Crystal |
| Bezel Material | Fiber-reinforced polymer/Stainless steel |
| Model | Instinct Crossover Tactical |
| Connectivity | Bluetooth, ANT+ |
| Item Weight | 67 g |
| UPC | 753759357009 |
Check the listing for details. Garmin Instinct Crossover Tactical Edition GPS Smartwatch 1.2" AMOLED Sapphire. Color: Black, Condition: New, Made in Taiwan. Listed at 749.99 USD. Instinct Crossover AMOLED – Tactical Edition is the mission-ready hybrid GPS smartwatch with analog watch hands and a bright AMOLED display. The 1.2" digital display, protected by a sapphire lens, brings data to life with detail-rich graphics. A dimmable LED flashlight and rugged MIL-STD 810 build quality for thermal and shock resistance make it ready for your toughest adventure. Tactical features such as stealth mode, rucking activity, night vision goggle compatibility, dual-format GPS and preloaded Applied Ballistics solver (requires one-time purchase via the AB Quantum mobile app) make this ideal for those needing an edge. Superior readability of the analog hands, even in low-light conditions, is further enhanced by the bright display.