| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Size | 40 x 40 x 13.6 mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-02932-00 |
| For Operating Systems | Android, iOS |
| Department | Unisex Adults |
| Battery Life | Up to 14 Days |
| Measurement Provided | Heart Rate, Calories, Speed, Distance, Time |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 40mm |
| Language | English |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 13.6 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | GPS, Heart Rate Monitor, Clock, Maximum Speed |
| Sensors | GPS, Accelerometer, Compass |
| Sport/Activity | Running & Jogging, Gym & Training |
| Display Resolution | 128 x 128 |
| Material | Aluminum |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 41 g |
| UPC | 753759339449 |
Check the listing for details. Garmin Instinct E 40mm GPS Smartwatch - Charcoal. Condition: New other (see details), Made in Taiwan. Listed at 155.99 USD. See photos for full visual reference.