| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Size | 45 x 45 x 14.2 mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal |
| MPN | 010-02933-00 |
| For Operating Systems | Garmin OS |
| Item Length | 45 mm |
| Department | Unisex Adults |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | Up to 14 Days |
| Measurement Provided | Distance, Heart Rate, Time |
| Language | English |
| Display Size | 176 x 176 pixels |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 14.2 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | Alarm, Calendar/Date, Clock, Built-in sports apps, Navigation features, Stress tracking, Daily movements |
| Sensors | GPS |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Running & Jogging |
| Item Width | 45 mm |
| Display Resolution | 166 x 166 pixels (active area) |
| Signed | No |
| Color | Black with Charcoal Band |
| Material | Fiber-reinforced polymer |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Instinct E |
| Item Weight | 41 g |
| Country of Origin | Taiwan |
Check the listing for details. Garmin Instinct E 45 mm GPS Rugged Outdoor Smartwatch, New/ Without Box. Color: Black with Charcoal Band, Condition: New other (see details), Made in Taiwan. Listed at 189.00 USD. The compact size of 45 x 45 x 14.2 mm makes it suitable for unisex adults, and the 1-year manufacturer warranty provides peace of mind.