| Size | 45 x 45 x 14.2 mm |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 010-02933-00 |
| Item Length | 45 mm |
| For Operating Systems | Garmin OS, Android |
| Department | Unisex Adults |
| Measurement Provided | Distance, Heart Rate, Time |
| Battery Life | More Than 7 Days |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | 45mm |
| Language | English, French, German, Italian, Spanish |
| Item Height | 14.2 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | Alarm, Calendar/Date, Clock, Built-in sports apps, Navigation features, Stress tracking, Daily movements, GPS |
| Sensors | GPS, Accelerometer, Compass |
| Sport/Activity | Running & Jogging, Gym & Training |
| Item Width | 45 mm |
| Display Resolution | 166 x 166 pixels (active area) |
| Color | Black |
| Material | Fiber-reinforced polymer |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Model | Instinct E |
| Item Weight | 41 g |
| UPC | 753759339463 |
Check the listing for details. Garmin Instinct E 45mm GPS Smartwatch, Black Charcoal (Good Condition). ~145~. Color: Black, Condition: Used. Listed at 150.99 USD. Physical condition : This item has light scratches on screen (see photos). Internal condition : Fully functional. We are committed to resolving any issue promptly and fairly. Fraud Prevention. It includes only what is shown in the photos.