| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Power Source | Electric Corded |
| Size | 45mm |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Measurement System | Decimal & Imperial |
| MPN | 0100278400 |
| For Operating Systems | iOS, Android |
| Department | Unisex Adults |
| Battery Life | Up to 14 Days |
| Measurement Provided | Time, Calories, Heart Rate, Distance, Cadence |
| Unit Type | Unit |
| Language | English |
| Display Size | 1.4" (35.4 mm) diameter |
| Item Height | 45 mm |
| Body Area | Wrist |
| Features | GPS |
| Sensors | GPS, Accelerometer, Compass |
| Sport/Activity | Running & Jogging |
| Display Resolution | 454 x 454 |
| Color | White |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Garmin |
| Type | Smartwatch |
| Item Weight | 0.3 lb |
| Country of Origin | Taiwan |
| UPC | 753759 314736 |
Check the listing for details. Garmin Venu 3 45 mm White. Color: White, Condition: Used, Made in Taiwan. Listed at 265.00 USD. The Garmin Venu 3 45mm in White is a sleek and stylish smartwatch designed for fitness enthusiasts. With a high-resolution display of 454 x 454, this watch provides accurate measurements for heart rate, cadence, time, calories, and distance. The watch features GPS technology, accelerometer, compass, and is suitable for indoor and outdoor activities, with a battery life of up to 14 days. Made of stainless steel, this unisex watch is lightweight at 0.3 lbs and comes in a 45mm size. It is compatible with iOS and Android operating systems and has a 1.4" diameter display. The watch will come with the unused original white band and 3 additional bands. FEEL FREE TO REACH OUT FOR ANY QUESTIONS.