| Brand | Garrett |
|---|---|
| MPN | 1142060 B03 |
| Type | Ground Search |
| Features | Waterproof |
| Intended Use | Gold Prospecting |
| Model | Garrett AT MAX |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Digital Target ID, larger size | Yes |
| Enhanced Detection Depth | Yes |
| Frequency | 13.6 kHz, adjustable |
| Iron Discrimination Segments | 44 |
| Length (Adjustable) | 43" to 56" (1.09m - 1.4m) |
| Search Modes | 4 (all Pro Audio) |
| Searchcoil | 8.5" x 11" DD PROformance™ |
| Target Depth Indicator | Yes |
| Total Weight | 3.03 lbs. (1.4 kgs.) |
| UPC | 009068014806 |
| Z-Lynk™ Wireless (integrated) | Yes |
Check the listing for details. Garrett AT MAX Underwater Detector, Pro-Pointer AT Z-Lynk, MS-3 Headset, & More. Condition: New. Listed at 954.16 USD. By reducing subtle ground responses, the Automatic Ground Balance Window smooths detector audio and allows the user to hear faint targets. Garrett Edge Digger with Durable Double Sided Serrated Blade & Sheath.