| Brand | Garrett |
|---|---|
| MPN | 1140463 H21 B01 |
| Type | Ground Search |
| Features | Waterproof |
| Intended Use | General Purpose |
| Model | Garrett AT PRO |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Custom Bundle | No |
| Accept/Reject Discrimination | Yes |
| Audio Tone ID Levels | 3 |
| Electronic Pinpointing | Yes |
| Frequency | 15 kHz |
| Iron Discrimination Segments | 40 |
| Length (Adjustable) | 42" to 51" (1.06m - 1.29m) |
| Search Coil | 8.5" x 11" DD PROformance |
| Search Modes | 6 (3 Standard, 3 Pro modes) |
| Sensitivity/Depth Adjustments | 8 |
| Target ID Cursor Segments | 12 (notchable) |
| UPC | 009068041499 |
| Waterproof Underwater Design | Waterproof up to 10 ft (3m) |
Check the listing for details. Garrett AT PRO Metal Detector w/ Pro-Pointer AT Pinpointer, Edge Digger, and Bag. Condition: New. Listed at 775.96 USD. Garrett Edge Digger. Garrett Pro-Pointer AT. Garrett All Purpose Carry Bag. Garrett Master Sound 2 Headphones - Built, field tested, and approved for land use. Iron Audio: This allows the user to hear discriminated iron and to alter the detector's mid-tone signal's range.