| Brand | Garrett |
|---|---|
| MPN | 1140460 B0026 |
| Type | Ground Search |
| Features | Waterproof |
| Intended Use | General Purpose |
| Model | Garrett AT Pro |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Accept/Reject Discrimination | Yes |
| Audio Tone ID Levels | 3 |
| Electronic Pinpointing | Yes |
| Frequency | 15 kHz |
| Iron Discrimination Segments | 40 |
| Length (Adjustable) | 42" to 51" (1.06m - 1.29m) |
| Search Coil | 8.5" x 11" DD PROformance |
| Search Modes | 6 (3 Standard, 3 Pro modes) |
| Sensitivity/Depth Adjustments | 8 |
| Target ID Cursor Segments | 12 (notchable) |
| UPC | 009068028803 |
Check the listing for details. Garrett AT Pro Underwater Waterproof Detector, Headphones, Pro Pointer AT, Bag. Condition: New. Listed at 736.97 USD. AT Pro is Garrett’s all-new, all-terrain, all-treasure, deep-seeking, professional treasure hunter’s detector! Select from either Standard or Professional search modes with enhanced audio features. Garrett All-Purpose Carry Bag - Reinforced polyester, 50" length with two zipper pockets.