| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Garrett |
| MPN | 1140900 B10 |
| Type | Handheld |
| Features | Waterproof |
| Intended Use | Pinpointing/Probing |
| Model | ProPointer AT PinPointer |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Battery | Single 9V (included) |
| Battery Life Alkaline | 30 Hours |
| Battery Life Rechargeable | 8 Hours |
| Dimensions | Length: 9" (22.9 cm) |
| Indicators | Proportional audio/vibration pulse rate |
| Operating Frequency | 11.5 kHz |
| Operating Temperatures | -35°F (-37°C) to 158°F (70°C) |
| Patent Information | US 7,575,065 and patents pending |
| Tuning | Automatic or manual retune |
| UPC | 009068015575 |
| Waterproof Rating | 20 foot (6 meter) maximum depth; IP 68 |
Check the listing for details. Garrett Pro Pointer AT Pinpointer w/ Garrett Backpack, Edge Digger & Sand Scoop. Condition: New. Listed at 238.72 USD. Garrett Pro Pointer AT Waterproof Pinpointer bundle with Pro Pointer AT, woven Belt Holster, Garret Backpack, Edge Digger, Sand Scoop, 9v battery, and a Two-Year Warranty. The waterproof AT Pro-Pointer assists in pinpointing those hard-to-find targets- and can be fully submerged in water up to 20 feet! The Pro-Pointer combines performance with sleek design to assist in pinpointing those hard-to-find targets. With One-Touch ease of use, you will never want to be in the field without one.Includes the following items Garrett ProPointer AT Waterproof PinPointerA woven Belt HolsterBackpack Garret Edge DiggerGarrett Stainless Steel Sand Scoop R2329 volt battery Exclusive Two Year Factory Warranty Pro-Pointer AT Unique Features Fully waterproof to 20 feet (6 meters) with orange color for added visibility underwater. Maximum Sensitivity for improved detection of nuggets and other small targets. Choose from three Sensitivity levels. Fast Retune: Quick button press instantly tunes out environment or narrows detection field for precise pinpointing of larger targets. Retuning allows user to quickly: Shrink detection field to precisely pinpoint large targets Tune out mineralized ground, wet beach sand, etc. Help gauge target size/distance Help identify edges of large target Pinpoint multiple targets versus one large target signal Lost Pro-Pointer Alarm: After 5 minutes with no button presses, the pinpointer emits periodic warning chirps. Automatic power off after 60 minutes of warning chirps; saves batteries. Simple, single-button operation for Power, Retune, Sensitivity adjustment, and Stealth Mode. Ruler in Inches and Centimeters molded into side of pinpointer to judge target depth. Lanyard Attachment Loop molded into side of pinpointer. New power button is easy to operate even with gloves. Other Pro-Pointer AT Features Patented Proportional Audio/Vibration Patented scraping blade for searching soil Twice the battery life of other pinpointers with LED lights. Pinpointing tip and 360° detection area LED Flashlight for low light uses. Includes woven belt holster and 9-volt battery. Large power button Specifications Model Name: Garrett Pro-Pointer® AT Product Number: 1140900 Operating Temperatures: -35°F (-37°C) to 158°F (70°C) Operating Frequency: 11.5 kHz Waterproof Rating: 20 foot (6 meter) maximum depth; IP 68 Tuning: Automatic or manual retune Indicators: Proportional audio/vibration pulse rate Controls: Power, Retune, Adjust switch Dimensions: Length: 9" (22.9 cm) Thickness: 1.5" (3.8 cm) tapered to .875" (2.2 cm) Weight: 6.5 oz. (0.2 kg.), with battery in Battery: Single 9V (included) Battery Life: Carbon: 16 hours Alkaline: 30 hours Rechargeable: 8 hours Warranty: 2 Years, Limited Parts/Labor Patent Information: US 7,575,065 and patents pending