| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Garrett |
| MPN | 1142200 B10 |
| Type | Handheld |
| Intended Use | Pinpointing/Probing |
| Features | Waterproof |
| Model | Garrett Pro-Pointer AT Z-LYNK Pinpointer |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Battery | Single 9V (included) |
| Battery Life Alkaline | 30 Hours |
| Battery Life Rechargeable | 8 Hours |
| Dimensions | Length: 9" (22.9 cm) |
| Indicators | Proportional audio/vibration pulse rate |
| Operating Frequency | 11.5 kHz |
| Operating Temperatures | -35°F (-37°C) to 158°F (70°C) |
| Patent Information | US 7,575,065 and patents pending |
| Tuning | Automatic or manual retune |
| UPC | 009068022771 |
| Waterproof Rating | 10 foot (3 meter) maximum depth; IP 68 |
Check the listing for details. Garrett Pro Pointer AT Z-LYNK Pinpointer with Backpack, Digger & Sand Scoop. Condition: New. Listed at 247.18 USD. Garrett Pro Pointer AT Z-LYNK Waterproof Pinpointer bundle with Pro Pointer AT Z-LYNK, woven Belt Holster, Garret Backpack, Edge Digger, Sand Scoop, 9v battery, and a Two-Year Warranty. The waterproof Pro Pointer AT Z-LYNK assists in pinpointing those hard-to-find targets- and can be fully submerged in water up to 10 feet! The Pro Pointer AT Z-LYNKcombines performance with sleek design to assist in pinpointing those hard-to-find targets. With One-Touch ease of use, you will never want to be in the field without one. Includes the following items Garrett ProPointer AT Waterproof PinPointer A woven Belt Holster Backpack Garret Edge Digger Garrett Stainless Steel Sand Scoop R232 9 volt battery Exclusive Two Year Factory Warranty Pro-Pointer AT Z-LYNK Unique Features One-Press Syncing to Garrett Z-Lynk wireless receivers. Wireless Convenience: Hear both detector and pinpointer alarms in your headphones, even in noisy environments (beach,high winds, congested urban areas, organized hunts). Fast Retune: Quick button press instantly tunes out environment or narrows detection field for precise pinpointing of larger targets. Retuning allows user to quickly: Shrink detection field to precisely pinpoint large targets Tune out mineralized ground, wet beach sand, etc. Help gauge target size/distance Help identify edges of large target Pinpoint multiple targets versus one large target signal Single-button operation for Power, Retune, Sensitivity adjustment (3 levels), and Silent Mode (vibration only). LED Flashlight for low light uses. Lost Pro-Pointer Alarm: After 5 minutes with no button presses, the pinpointer emits periodic warning chirps. Automatic power off after 5 minutes of warning chirps; saves batteries. Simple, single-button operation for Power, Retune, Sensitivity adjustment, and Stealth Mode. Ruler in Inches and Centimeters molded into side of pinpointer to judge target depth. Lanyard Attachment Loop molded into side of pinpointer. New power button is easy to operate even with gloves. Patented proportional audio and scraping blade to sift through soil. Other Pro-Pointer AT Features: Patented Proportional Audio/Vibration Patented scraping edge for searching soil Twice the battery life of other pinpointers with LED lights. Pinpointing tip and 360° detection area LED Flashlight for low light uses. Includes woven belt holster and 9-volt battery. Large power button Specifications: Model Name: Garrett Pro-Pointer® AT Z-Lynk Product Number: 1142200 Operating Temperatures: -4ºF (-20ºC) to 130ºF (54ºC) Operating Frequency: 11.5 kHz Waterproof Rating: 20 foot (6 meter) maximum depth; IP 68 Tuning: Automatic or manual retune Indicators: Proportional audio/vibration pulse rate Controls: Power, Retune, Adjust switch Dimensions: Length: 9" (22.9 cm) Thickness: 1.5" (3.8 cm) tapered to .875" (2.2 cm) Weight: 6.5 oz. (0.2 kg.), with battery in Battery: Single 9V (included) Battery Life: Carbon: 16 hours Alkaline: 30 hours Rechargeable: 8 hours Warranty: 2 Years, Limited Parts/Labor Patent Information: US 7,575,065; D583,261