| Engine Type | 2-Stroke |
|---|---|
| Type | Gasoline Powered |
| Brand | Unbranded |
| Fuel Type | Gasoline |
| Fuel Tank Capacity | 0.9L |
| Maximum Power | 1.2 HP |
| Maximum Torque | 1.45 Nm |
| Starter System | Hand Pull |
| Items Included | Funnel, Oil Can, Toolkit |
| Fuel Consumption Rate | 0.5 L/h |
| Applications | Fencing, Star pickets, Posts, Stakes,Pipe driving |
| Material | Aluminum |
| Size | 55*27*31cm (21.65*10.62*12.20inch) |
| Engineer Type | 36X32mm, Single Cylinder |
| Impact Frequency | 1700-2230BPM |
| Impact Energy | 25-50J |
| Maximum Post Diameter | 3 in |
| Pilling head size | Φ50, Φ70 |
| Maximum piling size | 70 mm / 3 inch |
| Max power and speed | 900W/8500r/min |
| Max torque and speed | 1.45N.m/5300r/min |
| Fuel onsumption rate | ≤0.5L/h |
| One function tool holder | Sleeve |
| Item Weight | 13 kg |
| Net Weight | 13kg (pile driver)/11.8kg (demolition hammer) |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
Check the listing for details. Gas Powered Post Driver 1.2hp Fence T Post Push Pile Driver Jack Hammer 2-Stroke. Condition: New. Listed at 192.72 USD. Piling Head Size: Φ55mm, Φ70mm. Machine + Sleeve 2 + Proportioning Pot + Funnel + Tool Bag 1. Portable Gasoline Powered Pile Driver - Fuel: Oil Mixture (Gasoline: 2-Stoke Engine Oil: 25:1). ●Internal Vibration Dampening for Comfort Use.