| Brand | Gatemaster |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Arm Length | 88.75mm |
| Door Handing | Right-Handed |
| Color | Black |
| Item Height | 160mm |
| Model | BDGRR4060R |
| Fixings Supplied | Yes |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | 2.5 kg |
| Item Width | 139.95mm |
| Country of Origin | United Kingdom |
| UPC | 5060910282939 |
Check the listing for details. Gatemaster Superlock RapidReset Double Sided 40-60mm RH. Color: Black, Condition: New, Made in United Kingdom. Listed at 534.00 USD. It allows for 10-second code changes, enabling quick updates with the code change button without removing the lock from the gate. Its easy installation is ensured by a slim 70mm (2 3/4″) wide lock case and an adjustable, removable latch bolt.