| Brand | Irvins Country Tinware |
|---|---|
| Type | Table Lamp |
| Material | Wood |
| Room | Any Room |
| Style | Traditional |
| Color | Black |
| Sensor Type | Light |
| Number of Settings | 1 |
| Lighting Technology | Incandescent |
| Power Source | Corded |
| Shade Shape | Novelty |
| Character Family | Novelty |
| Theme | Novelty |
| Features | Easy to Install |
| Pattern | Novelty |
| Department | Adults |
| MPN | 9189H12 |
| Manufacturer | Irvins Country Tinware |
| Amperage | 6A |
| Country of Origin | United States |
| Voltage | 110V |
| Power Consumption | 150 W or More |
| Bulb Shape Code | C15 |
| Item Height | 19.5 |
| Item Length | 6 |
| Item Weight | 4.0000 |
| Item Width | 6 |
| Model | 9189H12 |
| Product Line | Irvins Country Tinware |
| Unit Type | unit |
| Size | One Size |
| UPC | 813007022100 |
Check the listing for details. Gatlin Lamp Base in Hartford Black with Red Stripe. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 173.95 USD. A medium sized lamp that will work well in your office, family room, or entryway. A neat looking lamp with heavily textured painted finish. The shade is sold separately. One single standard socket, 150 watts maximum. Hartford Black with Red Stripe body color. Handcrafted in Pennsylvania. This fixture is UL listed.