| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Blade Material | 7Cr |
| Blade Length | 10.8cm |
| Blade Edge | Straight Edge |
| Overall Length | 18.4cm |
| MPN | 31-003931 |
| Colour | Olive & Black |
| Brand | Gerber |
| Type | Survival Knife |
| Model | Downwind |
| Features | Corrosion Resistant |
| Item Weight | 255g |
| Handle Material | G10 |
| Tools Included | Knife |
Check the listing for details. GENUINE Gerber DOWNWIND Black Fixed Blade Drop Point Hunting & Survival Knife. Condition: New. Listed at 51.28 USD. The Downwind Series is a nod to the aesthetics of the past, married with the materials of modern day. The drop point design empowers the user to maintain certain control over the knife with subtle jimping on the spine and control choils built into the ergonomic handle design. This blade is an all-around workhorse, ideal for utility tasks and standard cuts. FeaturesMachined multi-layer G-10 scalesWaxed canvas sheathLanyard holeJimping and control choilLimited lifetime warranty