| Unit Count | 1.0 Count |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Controller Type | Touch Control |
| Wattage | 7 Watts |
| Upc | 810043375559 |
| Global Trade Identification Number | 00810043375559 |
| Product Dimensions | 6.26"d X 6.26"w X 5.31"h |
| Smart Home Compatibility | Not Smart Home Compatible |
| Special Features | 3-stage Filtration |
| Control Style | Touch |
| Unit Type | Unit |
| Style | Core Mini-p Filter 1pack |
| Features | 3-Stage Filtration, Low Noise Operation, Sleep Mode, Genuine Replacement Filter |
| Item Type Name | Levoit Core Mini Filter Replacement |
| Unit Quantity | 1.0 count |
| Room | Any Room |
| Particle Retention Size | 0.3 |
| Specification Met | Fsc |
| Item Dimensions D X W X H | 6.26"d X 6.26"w X 5.31"h |
| Contaminant Filtration Capability | True |
| Color | White |
| Control Method | Touch |
| Filter Class | 3-stage Filtration |
| Material | Plastic, Activated Carbon |
| Coverage | 255 sq ft |
| Filtration Technology | True HEPA, HEPA, Activated Carbon |
| Item Depth | 15.9 cm |
| Filter Life | 3 |
| Brand | Unbranded |
| Type | Portable |
| Floor Area | 255 Square Feet |
| Number of Cleaning Stages | 3 |
| Filter Type | 3-stage Filtration |
| Contaminants Captured | Allergens, Odors, Pollen, Smoke, Diesel Soot, Pet Dander, Cooking Oil Smoke |
| Application | Whole Room |
| Power | 7 W |
| Item Weight | 0.21 kg |
| Operating Sound Rating | 25 Decibels |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Genuine Levoit Core Mini-P Replacement Filter for Peak Air Quality - 3 Pack. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 43.99 USD. HEPA-Grade Performance in Sleep Mode: Achieves full HEPA filtration efficiency with zero ozone emissions and whisper-quiet operation (