| Brand | Generic |
|---|---|
| Main Stone | Garnet |
| Metal | Unknown |
| Ring Size | 9 |
| Main Stone Color | Red |
| Secondary Stone | Marcasite |
| Type | Ring |
| Color | Red |
| Base Metal | Unknown |
| Main Stone Shape | Round |
| Style | Cocktail |
| Main Stone Creation | Natural |
| Setting Style | Three-Stone |
| Material | Gemstone |
| Country of Origin | China |
| Band Width | 4 mm |
| Shape | Round |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Sizable | No |
| Handmade | No |
| Main Stone Length | 5 mm |
| Main Stone Width | 5 mm |
| Main Stone Depth | 3 mm |
| Model | 00758Y |
| MPN | 00758Y |
| Metal Purity | Not Available |
| UPC | 051791699126 |
Check the listing for details. Genuine Red Garnet and Marcasite Statement Ring, Size 9. Color: Red, Condition: New with tags, Made in China. Listed at 12.99 USD. This stylish Genuine Red Garnet and Marcasite statement ring brings a vintage touch of style to any outfit. The ring features three round cut garnets set in a braided design with marcasite accents on a silver toned band. The garnets measure 5 mm in diameter with a 3 mm depth. The silver band measures 4 mm in width at the bottom. The ring comes packaged in a black gift box. Made in China.