| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Power Source | Standard 120V Household Electric |
| Custom Bundle | Yes |
| MPN | Does Not Apply |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 75" Cooking Surface |
| Energy Star | Compliant |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Voltage | 120V |
| Item Height | 4.18 |
| Features | Dishwasher Safe |
| Unit Quantity | One |
| Item Width | 10.94 |
| Non-Domestic Product | Yes |
| Color | Black |
| Material | Plastic - Aluminum |
| Item Depth | 12.1 |
| Modified Item | No |
| California Prop 65 Warning | N/A |
| Brand | George Forman |
| Type | Grill & Panni Press |
| Model | GRECV075BZ |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Power | 1300 W |
| Item Weight | 7.26 |
| Number of Settings/Programs | Adjustable Temp Control |
Check the listing for details. George Forman Submersible 4 Servings Indoor Electric Grill & Panini Press. Color: Black, Condition: New. Listed at 59.99 USD. Up for purchase (ONE) GEORGE FORMAN 4-Serving Submersible Electric Indoor Grill & Panini Press (Model GRECV075BZ ) Just what you have been looking for in a convenient year round 4-serving family grill. Mouth watering meals at home. Adjustable temperature control with indicator lights. Remove the control panel to wash the detachable trays for easy cleaning. Removable Tray - Vertical Slope - Space Saving Design - Fast Even Cooking on Dish Washer Safe Plates for Easy Cleaning. New in original box Includes: Grill - Grease Tray - Use & Care Manual. Please make note: View additional details below. Quality appliances offered by Dolly’s Custom Clothes. ITEM DETAILS: Coating: Advanced George Tough Warranty: 3-Year Limited Dishwasher Safe: Yes Removable drip tray included Temperature Indicator Light: Yes Say goodbye to greasy grills. The GEORGE FOREMAN® Submersible Grill series eliminates the hassle of complicated clean-up. Remove the control panel and place all remaining components in the dishwasher or sink for a complete clean. 30% faster preheat. Mouth-watering meals are made quick and easy. Allows up to 4 servings so you can conveniently cook for the whole family! Load all content at onced