| MPN | GLOBALIND-246135 |
|---|---|
| Material | secret |
| Color | secret |
| Type | secret |
| Item Length | 45.6 in |
| Item Width | 38 in |
| Item Height | 57 in |
| Brand | FixtureDisplays |
| Manufacturer | FixtureDisplays |
Check the listing for details. Global Industrial? Ultrasonic Humidifier, Cool Mist 80 Pints Output Per Day. Color: secret, Condition: New. Listed at 1909.95 USD. Adjusts between 30% - 90% humidity range Includes a spare replacement filter Spray capacity: 80 pints per day Quickly and effectively create moisture in the air with the Global Industrial? Ultrasonic Humidifier. The cool mist ultrasonic humidifier creates water droplets that are fan-forced to exit the unit in the form of cool fog. Features a low water level warning shutoff and refill feature, fan delay protection, and an automatic water inlet float to refill and stop fill of the tank. Measurements: 13-3/4"W x 23-5/8"D x 18-1/4"H. ETL/ cETL Listed. 1-Year Limited Warranty. Product also includes: One pre-sediment filter Two filter elements (one is a spare replacement) Two 1/4" x 19" L inlet hoses Tank capacity: 38 pints 110 volt, 190 watts See More Details