| Color/Finish Family | White |
|---|---|
| Power Source | Hardwired |
| UPC | 058219653999 |
| MPN | 17000470 |
| Product Length (in.) | 9.45 in |
| Maximum Lumens | 1200 |
| Color Rendering Index (CRI) | 83.3 |
| Color Temperature | Daylight |
| Product Width (in.) | 5.9 in |
| Included | Hardware Included |
| Durability | Weather Resistant |
| Material | Thermoplastic |
| Exterior Fixture Type | Floodlight |
| Brand | Globe Electric |
| Type | Flood Light |
| Lens Material | No Lens |
| Color/Finish | White |
| Model | 17000470 |
| Actual Color Temperature (K) | 4000 |
| Dimmable Capability | Non Dimmable |
| Product Height (in.) | 4.57 in |
| Package Quantity | 2 |
| Light Bulb Type Included | Integrated LED |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Globe Electric 1200-Lumen Outdoor 2-Head LED Security Flood Light (2-Pack). Condition: New, Made in China. Listed at 19.90 USD. After installation, simply use your wall switch to turn it on, and it stays illuminated until you switch it off. Customize the light for your space with Adjustable Lamp Heads. Illuminate your surroundings confidently with this versatile security light.