| Number of Items in Set | 4 |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Distance from Floor to Bottom | 0 in |
| Year Manufactured | 1910 |
| Item Length | Depth=12 in |
| Number of Shelves | 3 |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Globe-Wernicke Size and Grade gold labels | On the back of all 3 bookshelves |
| Item Height | 49 inches |
| Style | Arts & Crafts/Mission |
| Personalized | No |
| Features | Metal side brackets; original hardware |
| Number of drawers | 1 |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Oak |
| Item Width | 34 in |
| Color | Brown |
| Material | Oak |
| Set Includes | All stacking parts |
| Brand | Globe Wernicke |
| Mounting | Free Standing |
| Type | Stacking Bookcase |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Weight | 130 lbs. |
Check the listing for details. Globe-Wernicke 3-Stack Bookcase Arts & Crafts Barrister with Metal Side Brackets. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 1300.00 USD. The Grand Antique Mall, located Cincinnati, Ohio, presents anAntique Globe-Wernicke Arts & Crafts 3-Stack Barrister Oak Bookcase. Slide-in glass doors have a central solid brass knob. Gold with black trim Globe-Wernicke labels with size and grade are on the back of each shelf: Top & middle shelves=10-1/4 and 299.