| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Color | Dark Wood Tone |
| Material | Brass |
| Set Includes | Bookcase |
| Year Manufactured | 1910 |
| Item Length | 12 |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | Globe Wernicke |
| Mounting | Free Standing |
| Department | Adult |
| Number of Shelves | 3 |
| Type | Lawyer/Barrister Bookcase |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 40 in |
| Style | Arts & Crafts/Mission |
| Features | Glass Doors |
| Time Period Manufactured | Early 20th Century (1900-1939) |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 6 Pieces |
| Finish | Tiger Oak |
| Item Weight | 90lb |
| Item Width | 34 in |
Check the listing for details. Globe Wernicke Bookcase. Color: Dark Wood Tone, Condition: Used. Listed at 1000.00 USD. Globe Wernicke Bookcase. Condition is Used. Shipped with USPS Ground Advantage.