| Brand | Globe Wernicke |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Type | Stacking Bookcase |
| Color | Black |
| Item Height | 1 1/4" or 1.250" |
| Style | Arts & Crafts/Mission |
| Material | Cast Iron, Iron |
| Set Includes | 1 HANDLE AND 2 SCREWS |
| Item Length | 3 7/8" |
| Item Width | HOLE TO HOLE WIDTH IS 3 3/8" |
Check the listing for details. GLOBE WERNICKE COMMERCIAL DRAWER & BASE PULLS FOR THAT PERFECT RESTORATION!!!!. Color: Black. Listed at 45.00 USD. There are virtually no parts for the Globe Wernicke® line that we do not have on hand. The pulls as pictured here, have a center-to-center screw hole distance of ~3 3/8”. The actual length of the entire handle is 3 7/8” and the height is 1.250” or 1 1/4”.