| Number of Items in Set | 12 items |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Color | Brown |
| Material | Oak |
| Item Length | 11 in |
| Brand | Globe Wernicke |
| Mounting | Free Standing |
| Number of Shelves | 4 |
| Type | Stacking Bookcase |
| Unit Type | Unit |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 61 in |
| Style | Arts & Crafts/Mission |
| Theme | Vintage |
| Features | Stackable |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Unit Quantity | 12 |
| Finish | Oak |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 33 in |
| Item Weight | 200 lb |
Check the listing for details. Globe‑Wernicke Lawyer Barrister Oak Stacking Bookcases Matched Pair Grade 299. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 2650.00 USD. This is amatched pair of original Globe‑Wernicke oak barrister bookcases, all componentsGrade 299, with classic lift‑glass doors and matching hardware. Each bookcase is acomplete four‑section graduated stack with its original base and top.