| Number of Items in Set | 5 |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Item Length | 33 in |
| Materials sourced from | United States of America |
| Brand | Globe Wernicke |
| Mounting | Free Standing |
| Number of Shelves | 3 |
| Type | Stacking Bookcase |
| Item Height | 56 in |
| Features | Stackable |
| Time Period Manufactured | 1920-1949 |
| Finish | walnut stain |
| Item Width | 13 in |
| Country of Origin | United States |
| UPC | NA |
Check the listing for details. Globe Wernicke Sectional Barrister Bookcase Three Bookshelves plus Top & Bottom. Condition: Used, Made in United States. Listed at 595.00 USD. Globe-Wernicke stacking bookcase Model 3313. Original glass doors open / slide OK. Three bookshelf sections plus base and top.