| Style | Portable |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Light Source Type | LED |
| Light Source | LED |
| Color Rendering Index | 80 |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Media Type | ProductImage, EnhancedContent |
| Compatible Devices | Strobe Lights, Speedlights, Flashes with Bowens Mount |
| Audio Recording | No |
| Style Name | Portable |
| Built-In Media | Reflector, Softbox |
| Model Name | EZ Lock Quick Softbox |
| UPC | 840014197811 |
| Manufacturer | Glow |
| Customer Reviews | 4.9/5 |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Country of Origin | United States |
| Brand | Glow |
| Softbox/Diffuser Shape | Strip |
| Type | Softboxes |
| Mount Type | Mounting Plate |
| Item Height | 26 in |
| Color | Black |
| Model | Glow EZ-SB-1256 |
| MPN | EZSB1256 |
| Item Length | 12 in |
| Item Width | 56 in |
| Item Weight | 2 lb |
Check the listing for details. Glow EZ Lock 12x56 Quick Strip Rectangular Bowens Mount Softbox w/External, Inte. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 155.49 USD. Universal Compatibility: This folding softbox is compatible with Strobe Lights, Speedlights and Flashes with Bowens Mount. EZ Lock System: This quick to set-up 'umbrella' like assembly of this long softbox opens and closes quickly making it unbeatably safe and sure rectangular softbox light.