| Package Dimensions LxWxH | 135x18mm/5.31x0.71 inch |
|---|---|
| Number Of Items | 1 |
| Part Number | Hs843Pu |
| Unit Count | 1.0 count |
| Power Source | Battery Powered |
| Size | 135x18mm/5.31x0.71 inch |
| Included Components | Glow Plug Igniter |
| Age Range Description | Kid |
| Upc | 763846883083 |
| Material Type | Aluminum |
| ISBN | 0763846883182 |
| Manufacturer Maximum Age | 144.0 |
| Compatible Vehicle Type | Cars, Trucks & Motorcycles, Cars, Trucks & Motorcycles, Boats & Watercraft, Airplanes, Helicopters |
| Target Gender | Unisex |
| Assembly Instructions | no assembly required |
| Power Source Type | Battery Powered |
| Target Audience Keyword | RC hobbyists |
| Is Assembly Required | No |
| Educational Objective | RC model operation |
| Color | blue |
| Material | aluminum alloy |
| Age Level | 12-16, 1-2, 3-4, 4-7, 8-11, 17 & Up |
| Model Number | Hs843Pu |
| Toy Vehicle Form | Car |
| Weight | 45g |
| Operation Mode | remote control |
| Brand | Unbranded |
| Battery Description | AA |
| EAN | 0763846883182 |
| Batteries Are Included | No |
| Theme | Remote Control (Rc) Toys & Hobby |
| Compatible Fuel Type | Nitro & Glow Fuel |
| Set Name | 1 |
| Additional Features | Portable |
| Are Batteries Required | Yes |
Check the listing for details. Glow Plug Ignitor Igniter Nitro Engine Starter Tool for RC Car Buggy Truck Plane. Color: blue, Condition: New. Listed at 15.29 USD. Glow Plug Ignitor - Nitro Engine Starter Tool. Experience unparalleled performance with our Glow Plug Igniter, designed specifically for RC enthusiasts. This Glow Plug Igniter is intended solely for RC model toys and should not be used for any other functions, including gas cookers.