| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Wattage | 10 W |
| Beam Angle | 100° |
| Dimming Settings | 1%-100% |
| MPN | C064-0001 |
| Item Length | 19.68in |
| Suitable For | Flowering, Maintaining Mother Plants, Rooting Cuttings & Seedlings, Vegetative Growth |
| Spectrum | Full |
| Lumens | 760lm |
| Control Style | Push Button |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Features | stepless dimming, Full Spectrum, Auto Timer, Manual & APP Control |
| Number of LEDs | 32pcs |
| Item Width | 6.14in |
| Lighting Technology | LED |
| Maximum Wavelength | 660 nm |
| Minimum Temperature | 14 °F |
| Color | White |
| Item Diameter | 3.55in |
| Input Voltage | 110 V |
| Set Includes | Light fixture*1 / 24V 0.5A driver*1 / Instruction manual / Nylon |
| Material | Iron + Aluminum Alloy + ABS + PMMA |
| Maximum Temperature | 95 °F |
| Installation Area | Indoor |
| Brand | GLOWRIUM |
| Type | LED (Light Emiting Diode) |
| Lifespan | 60000hrs |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1.2lb |
Check the listing for details. GLOWRIUM Full Spectrum LED Plant Light with 3/9/12 Timer Grow Light with Base. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 29.29 USD. Order 2 or more items to get more discounts!!! 1. 32 LEDs Pro Sunlike Spectrum|From Seed to Bloom with Precision Care 2. Smart Timer + Sun-Sync|Hands-Free Care for Busy Plant Parents 3. App + Inline Control|Tap, Swipe, Grow 4. Plant Assistant AI|1,000+ Species, One-Click Care 5. Flexible Gooseneck + Stable Base|Style Meets Function Specifications: Brand: GLOWRIUM Power: 10W Smart Timer: (3H/9H/12H) Size: 6.14 inches*3.55 inches*19.68 inches Control method: Bluetooth APP + Button Color: Black Features: 10-level dimming (1%-100%)& stepless dimming,3H/9H/12H timer,Smart App & Manual Control,Flexible Gooseneck Package contains: Lamp body*1/24V0.5A driver*1/instruction manual/nylon tie*2.