| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Optimum Nutrition |
| Active Ingredients | None. |
| Type | Health & Beauty > Vitamins & Dietary Supplements > Sports Supplem |
| Formulation | Powder |
| Ingredients | None. |
| MPN | OPN02910 |
| Number of Pills | 35.3 |
| Flavor | Unflavored |
| Features | Health & Beauty |
| Dosage | 2.2 lbs (1 kg) |
| Volume | 2.2 lbs (1 kg) |
| Expiration Date | 07/01/2025 |
| Package Quantity | 2.2 lb |
| Product | Glutamine |
Check the listing for details. Glutamine Powder, Unflavored, 2.2 lbs (1 kg). Condition: New. Listed at 59.89 USD. 5 g Glutamine Supplement Dietary Supplement True Strength® The True Strength of Glutamine Glutamine is the most abundant amino acid in the body and plays an important role in muscle protein development. During prolonged periods of intense exercise glutamine levels can be depleted which may limit protein synthesis. Our Glutamine Powder is a simple way to supplement your diet with this amino acid. Just one teaspoon of Glutamine Powder provides more glutamine than 4 jumbo eggs, 4 oz of lean beef, 3/4 cup of soybeans, or a 4 oz chicken breast. Because it's unflavored and instantized for easy mixing, you can add the powder into fruit juice, protein shakes or your favorite weight gain formula. Our eBay Store About Us Contact Us Add to Favorite Sellers Supplement Facts Serving Size: 1 Heaping Teaspoon (5.15 g) Servings Per Container: 194 Amount Per Serving % Daily Value L-Glutamine 5 g * * Daily Value not established. Expiration Date: 07/01/2025 Disclaimer: Our receiving department does its best to verify and then enter the correct expiration dates for all incoming products. However, discrepancies do occur from time to time. This being said, the exceptionally high turnover at iHerb ensures that our inventory is among the freshest in the industry. Optimum Nutrition, Glutamine Powder, Unflavored, 2.2 lbs (1 kg) DESCRIPTION: 5 g Glutamine Supplement Dietary Supplement True Strength® The True Strength of Glutamine Glutamine is the most abundant amino acid in the body and plays an important role in muscle protein development. During prolonged periods of intense exercise glutamine levels can be depleted which may limit protein synthesis. Our Glutamine Powder is a simple way to supplement your diet with this amino acid. Just one teaspoon of Glutamine Powder provides more glutamine than 4 jumbo eggs, 4 oz of lean beef, 3/4 cup of soybeans, or a 4 oz chicken breast. Because it's unflavored and instantized for easy mixing, you can add the powder into fruit juice, protein shakes or your favorite weight gain formula. SUGGESTED USE: Mix one heaping teaspoon of Glutamine Powder with 8 oz of water or your favorite beverage daily as part of a healthy diet and exercise program. INGREDIENTS: None. WARNINGS: Consult your physician before using this product if you are taking any medications or are under a physician's care for a medical condition. Not for use by those under the age of 18 or women that are pregnant, trying to get pregnant, or nursing.Intended for use in healthy adults and as part of a healthy, balanced diet and exercise program. Store in a cool, dry place. Contents sold by weight not volume.