| Closure | Buckle |
|---|---|
| Insect Repellent Treated | No |
| Material | Nylon |
| Item Length | 15 in |
| Accents | Black |
| Vintage | No |
| Brand | Gobi |
| Capacity | 29L |
| Item Height | 18.5 in |
| Personalized | No |
| Frame Material | Nylon Ballistic |
| Features | Padded Straps, Laptop Compartment, External Pockets, Padded, Hip Belt, Lightweight, Adjustable Size |
| Sport/Activity | Backpacking |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 2.75 lbs |
| Item Width | 7.5 in |
Check the listing for details. Gobi Getaway Backpack Texas Orange New Without Tags. Condition: New without tags, Made in United States. Listed at 125.00 USD. GOBI Getaway Backpack made for off-the-grid adventures or a busy day around town. While built to handle heavy wear and tear the comfortable vibrantly colored Nylon Ballistic design, with patented metal hardware and leather accents, maintains a clean and sophisticated look. We spared no expense with a spacious fully lined draw string compartment consisting of a padded laptop sleeve, 3 organizational interior pockets, a secure inside zip pocket and key clip holder. The exterior cascade sewn webbing allows for additional items to be conveniently clipped on, a front zip pocket for quick access and two exterior drawstring side pockets perfect for beverages. Complete with adjustable padded mesh shoulder straps and breathable padded mesh back support.