| Brand | Godox |
|---|---|
| MPN | GOLC500RMINI |
| Model | LC500RMINI Godox |
| Type | LED |
| Item Type | 1x LED Light Tube/Wand (Handheld) |
| Included Light Modifier | 1x Barndoors |
| Included Storage Case | Yes |
| Photometrics | 2500K: 119 fc / 1290 Lux at 3.3' / 1 m* 428 fc / 4610 Lux at 1.6' |
| Color Temperature | 2500 to 8500K |
| Color Modes | RGB, Daylight, Tungsten |
| Color Accuracy Standard | CRI 95 TLCI 96 |
| Dimming | Built-In Dimmer • 0 to 100% |
| Cooling System | Fan |
| Built-In Flash | No |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | Bluetooth |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Godox Light |
| Wireless Range | 98.4' / 30 m |
| Power Source | Battery (Built-In) |
| Battery | 1x Rechargeable Lithium, 7.2 VDC, 2470 mAh (Built-In) • Up to 50-Minute Runtime at 100% Brightnes |
| Included Adapter / Cable | Yes |
| Power Consumption | 20 W |
| Fixture Mounting | Support Mount 2x 1/4-20 Female Thread |
| Display | Yes |
| Environmental Resistance | No |
Check the listing for details. Godox LC500R Mini RGB LED Light Stick. Condition: New. Listed at 149.00 USD. Light up creatively with theblack LC500R Mini RGB LED Light Stick fromGodox – a compact, portable, and lightweight 18" wand for shooting anywhere. You can easily hold it in your hand using its detachable grip or even hide it unobtrusively in tight areas.