| Brand | Godox |
|---|---|
| MPN | GOTL30 |
| Model | TL30 Godox |
| Type | LED |
| Item Type | 1x LED Light Tube/Wand |
| Included Storage Case | Yes |
| Lumens | 740 |
| Photometrics | 17 fc / 185 Lux at 3.3' / 1 m 68 fc / 740 Lux at 1.6' / 0.5 m *S |
| Color Temperature | 2700 to 6500K |
| Color Modes | RGB |
| Color Accuracy Standard | TLCI 99 CRI 97 |
| Dimming | Built-In Dimmer • 0 to 100% |
| Cooling System | Passive |
| Beam Angle | 180° |
| Built-In Flash | No |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | Bluetooth |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Godox Light |
| Wireless Range | 98.4' / 30 m (Bluetooth) |
| Power Source | USB Power (Cable Included) Battery (Built-In) |
| Inputs/Outputs | 1x USB-C Female Power Input |
| Battery | 1x Rechargeable Lithium, 3.6 VDC, 2900 mAh, 10.17 Wh (Built-In) • 1-Hour Runtime at Maximum Brightn |
| Battery Charging | Charging Cable (Included) |
| Input Power | 5 VDC at 2 A |
| Included Adapter / Cable | 1x USB-C Male to USB-A Male Cable |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 8 W |
| Fixture Mounting | 2x 1/4-20 Female Thread Magnetic |
| Display | LED |
| Environmental Resistance | No |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Materials | Plastic (Housing) |
| Dimensions | 11.8 x 1.7 / 30 x 4.2 cm (Fixture) |
| Weight | 0.7 lb / 300 g |
Check the listing for details. Godox TL30 RGB Tube Light. Condition: New. Listed at 89.00 USD. "For all its versatility, the TL30 is simple to set up and use. Model TL30 Godox. It fits almost anywhere while features tons of colors, 0 to 100% dimming, and a vast array of multicolor creative effects.