| Model | TL60 |
|---|---|
| Item Type | 1x LED Light Tube/Wand |
| Included Storage Case | Yes |
| Photometrics | 5600K: 39 fc / 421 Lux at 3.3' / 1 m |
| Color Temperature | 2700 to 6500K |
| Color Modes | RGB, Daylight |
| Color Accuracy Standard | CRI 96 TLCI 98 |
| Dimming | App-Controlled / Built-In Dimmer / DMX • 0 to 100% |
| Cooling System | Passive |
| Built-In Flash | No |
| Umbrella Mount | No |
| Front Accessory Mount | Proprietary |
| Wireless Remote Control Type | Bluetooth Radio/RF *Remote Not Included |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Godox Light |
| Wireless Channels | 32 |
| Wireless Groups | 6 |
| Wireless Frequency | 2.4 GHz |
| Wireless Range | 98.4' / 30 m (Bluetooth) 164' / 50 m (Radio/RF) |
| Inputs/Outputs | 1x Barrel / Coax Power Input (20 VDC at 2.4 A) 1x RJ45 DMX Input |
| Battery | 1x Rechargeable Lithium, 14.4 VDC, 2600 mAh (Built-In) • 2-Hour Runtime at 100% Brightness |
| Battery Charging | AC to DC Adapter (Included) |
| Input Power | 20 VDC at 2.4 A 120 to 240 VAC, 50 / 60 Hz |
| Included Adapter / Cable | 1x USA Type-A/B to Barrel / Coax AC to DC Adapter • 20 VDC at 2. |
| Inline Switch | No |
| Power Pass-Thru | No |
| Power Consumption | 18 W |
| Fixture Mounting | 2x 1/4-20 Female Thread (Via Mounting Clip) |
| Display | LCD |
| Environmental Resistance | No |
| Operating Conditions | 14 to 104°F / -10 to 40°C |
| Brand | Godox |
| Type | LED |
| Power Source | Battery |
| Color | Black |
| Light Type | LED |
| MPN | TL60 |
| Features | Multi-Color, Control, Light Quality, FX special effects, Multi-uses, Power Supply |
| Item Weight | 160 lbs |
| Power | 18 W |
Check the listing for details. Godox TL60 RGB Tube Light. Color: Black, Condition: New. Listed at 189.00 USD. Model TL60. It has a wand-like shape, so it just about begs to be handheld. 39 preset special effects including RGB cycle, flash, party, lightning, broken bulb, TV, candle, fire, fireworks, police car, fire truck, ambulance, music, SOS, and more.