| Country of Origin | China |
|---|---|
| Number of Outlets | 3 |
| Features | Cord, Heavy Duty, Indicator Light, Mounting Holes, On/Off Switch, Resettable Circuit Breaker, Right-Angle Plug, Wall Mountable |
| Plug Type | Type B |
| Input Voltage | 120 V |
| Smart Home Compatibility | Not Applicable/Not Available |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Not Applicable/Not Available |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1801-2000 W |
| Unit Type | Unit |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| Color | White |
| Cable Length | 2.1-3.5 ft (0.64-1 m) |
| Material | Plastic |
| Recommended Environment | Indoor |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
| Type | Wire & Cable > Power Wire & Cable > Power Strips & Plug Adapters |
| Brand | Gogreen power |
| MPN | Gg-13002ms-3 |
| UPC | 815333016389 |
Check the listing for details. GoGreen Power Strip 3 Outlet 2.5ft White GG-13002MS-3 Compact Right Angle Plug. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 12.23 USD. • Lighted on/off rocker switch with 15A circuit breaker. • Compact, wall-mountable design. • Heavy-duty 2.5ft cord and right-angle plug. Material: Plastic housing, Heavy Duty case and cord, Thermoplastic CPE jacket material.