| Country of Origin | China |
|---|---|
| 2*Features | Stable performance,Safe to Use |
| Warranty | 10 years |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Herstellergarantie | 10 Jahre |
| Year Manufactured | 2024 |
| Features | ★★★Easy installation,Easy Operation★★★ |
| Support Feet Height | 15cm/5.9in |
| Feaures | Convenient Use,Unique Appearance,Reliable Quality |
| Highlights | ★Good Quality Guarantee★ |
| Tip | If you have any question , please contact us |
| Brand | Unbranded/Generic |
| Full height | 60CM |
| Drum diameter | 24CM |
| High | 28CM |
| Material | 304 stainless steel + 201 stainless steel |
| Girder Length | 28.5cm |
| Girder Width | 5.5cm |
| Girder Height | 3cm |
| Main body Diameter | 24cm |
| Main body height | 28cm |
| Main body chassis diameter | 228mm |
| Main body thickness | 5mm |
| Leg height | 15.5cm |
| Type | Honey Press Mesh Tool |
Check the listing for details. Honey Press Extractor Beekeeping Manual Honey Press Machine Tool Stainless Steel. Condition: New, Made in China. Listed at 101.41 USD. Small stainless steel press can be used for wax and honey press, fruit dehydration, oil residue, residue, pepper oil, wine, rice wine residue, etc. ◆Material:304 stainless steel (Pressure plate and chassis) + 201 stainless steel(Press Rod).