| Interior Dimensions | 12 x 7.6 x 4.7 inches |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 857037007775 |
| Batteries Required | Yes |
| Number of Batteries | 4 AA |
| Capacity | 0.17 cu. ft. |
| Item Height | 4.9 in |
| Style | Modern,Compact |
| Features | Digital Lock,Programmable Code,Steel Construction,Mountable |
| Intended Use | Cash,Jewelry,Documents,Valuables |
| Item Width | 12.2 in |
| Water Resistance | Not Water Resistant |
| Warranty | 7-Year Limited |
| Condition Note | New in original packaging, factory sealed |
| Security Features | Pry-Resistant,Steel Door,Concealed Hinges |
| Color | Black |
| Manufacturer Part Number | 810101 |
| Material | Steel |
| Item Depth | 9.8 in |
| Keys Included | Yes (2 override keys) |
| Mounting | Wall Mountable,Floor Mountable |
| Brand | Honeywell |
| Lock Type | Digital |
| Type | Security Box |
| Alarm | No |
| Model | 810101 |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Application | Home,Office,Small Business,Hotel |
| Item Weight | 9.9 lbs |
Check the listing for details. Honeywell Digital Steel Security Box Programmable Lock Keys Padded. Color: Black, Condition: Used. Listed at 42.99 USD. Honeywell Digital Steel Security Box Programmable Lock Keys Padded. Item appears new or very gently used in the original box with the keys. Unit has 2 small dents. Please see the attached photos as they are an integral part of the item description. Shipping to the lower 48 only. Thanks for looking!