| Compatible Brand | Honeywell |
|---|---|
| MPN | 5802WXT-2 |
| Brand | Honeywell |
| Type | Transmitter |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | no |
| Item Height | 4 in |
| Voltage | 3 V |
| Model | 5802WXT-2 |
| Country of Origin | Mexico |
| Item Weight | 3 oz |
Check the listing for details. Honeywell Home 5802WXT-2 Personal Panic Transmitter. Condition: New, Made in Mexico. Listed at 29.99 USD. The 5802WXT-2 Personal Panic Transmitter is a wireless transmitter designed for home security systems. Made by Honeywell, this transmitter is compatible with other Honeywell products and operates on a voltage of 3V. With a compact design measuring 4 inches in height and weighing 3 ounces, this unit is ideal for personal panic situations and is manufactured in Mexico. The transmitter does not come with a manufacturer warranty. The 5802WXT-2 two-button transmitter is compatible with the Honeywell/ First Alert/ Vista 5800 series of wireless receivers. The transmitter may be worn around the neck, on the belt clip or on the wristband.