| Type | Thermostat |
|---|---|
| Color Family | White |
| Control Type | Manual |
| Heating & Cooling System Type | Single Stage |
| Included | Mounting Hardware |
| Operation Type | Mechanical |
| Pack Size | 1 |
| Power Options | Hardwired |
| Thermostat Compatibility | Universal |
| Thermostat Type | Heating and Cooling |
| Voltage (V) | 24 V |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Product Depth (in.) | 1 in |
| Product Height (in.) | 3 in |
| Product Width (in.) | 3 in |
| UPC | 0085267263696 |
| Thermostat Programmable Days | 7 |
| Power Source | Corded Electric |
| Color | White |
| MPN | CT87N1001 |
| Wire Configuration | 4-Wire |
| Battery Size | AA |
| Smart Home Compatibility | Universal |
| Brand | Honeywell |
| Thermostat Shape | Round |
| Sensor Technology | Temperature |
| Number of Periods per Programmable Day | 4 |
| Control Style | Dial, Switch, Digital |
| Display Size | 2 in (5.1 cm) |
| Voltage | 24 V |
| Model | CT87N1001 |
| Features | Thermostat |
| Resistance Properties | Child Resistant |
| Protection Properties | Overspeed Protection |
Check the listing for details. Honeywell Home Round Non-Programmable Thermostat with 1H/1C Single. Color: White, Condition: Open box. Listed at 24.99 USD. Thermostat CompatibilityUniversal. Thermostat ShapeRound. Thermostat TypeHeating and Cooling. Color FamilyWhite. Power OptionsHardwired. IncludedMounting Hardware.