| Model Name | RTH221B |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Home |
| Product Type | Programmable Thermostats |
| Battery Power Type | Alkaline |
| Battery Size | AAA |
| Color Family | White |
| Control Type | Manual |
| Heating & Cooling System Type | Single Stage |
| Included | Mounting Hardware |
| Pack Size | 1 |
| Periods per Programmable Day | 4 |
| Power Options | Hardwired |
| Shape | Rectangle |
| Thermostat Compatibility | Universal |
| Thermostat Product Type | Programmable Thermostat |
| Thermostat Type | Heating and Cooling |
| Voltage (V) | 24 V |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Wire Configuration | 4 Wire |
| Display height (in.) | 1 in |
| Display width (in.) | 1.75 in |
| Product Depth (in.) | 1 in |
| Product Height (in.) | 3.5 in |
| Product Width (in.) | 4.75 in |
| Type | Programmable Thermostats |
| Item Width | 7 in |
| Item Height | 3 in |
| Item Length | 9 in |
| Color | Not Offered |
| Material | Not Offered |
| Installation | Not Offered |
| UPC | 0085267348553 |
| Brand | Honeywell |
| Thermostat Shape | Rectangular |
| Thermostat Programmable Days | 7 |
| Power Source | Battery |
| Model | Honeywell RTH221B |
| MPN | RTH221B1039 |
| Features | Digital Display |
| Compatible Product | Universal |
Check the listing for details. Honeywell home RTH221B 1-Week Programmable Thermostat with Digital Display. Color: Not Offered, Condition: Used. Listed at 13.86 USD. Thermostat Product Type: Programmable Thermostat. Thermostat Compatibility: Universal. Thermostat Shape: Rectangular. Thermostat Type: Heating and Cooling. Color Family: White. Display height (in.). Display width (in.).