| Periods per Programmable Day | 4 |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Wire Configuration | 4-Wire |
| Battery Size | AAA |
| Product Depth (in.) | 1 in |
| Item Length | 9 in |
| Thermostat Compatibility | Universal |
| Unit Type | Unit |
| Control Type | Manual |
| Pack Size | 1 |
| Item Height | 3 in |
| Manufacturer | Honeywell Home |
| Color Family | White |
| Power Options | Hardwired |
| Unit Quantity | 1 |
| Thermostat Type | Heating and Cooling |
| Display width (in.) | 1.75 in |
| Item Width | 7 in |
| Model Name | RTH221B |
| Product Width (in.) | 4.75 in |
| Heating & Cooling System Type | Single Stage |
| Included | Mounting Hardware |
| Color | NA |
| Voltage (V) | 24 V |
| Material | NA |
| Thermostat Product Type | Programmable Thermostat |
| California Prop 65 Warning | unknown |
| Battery Power Type | Alkaline |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Type | Programmable Thermostats |
| Product Type | Programmable Thermostats |
| Display height (in.) | 1 in |
| Product Height (in.) | 3.5 in |
| Programmability | Programmable |
| UPC | 0085267348553 |
| Brand | Honeywell |
| Thermostat Shape | Rectangular |
| Thermostat Programmable Days | 7 |
| Power Source | Battery |
| Model | Honeywell RTH221B |
| MPN | RTH221B1039 |
| Features | Digital Display |
| Compatible Product | Universal |
Check the listing for details. Honeywell home RTH221B Programmable Thermostat with Digital Display - NEW. Color: NA, Condition: New. Listed at 28.88 USD. The Honeywell home RTH221B Programmable Thermostat with Digital Display is a new unit designed for home heating and cooling systems. With a rectangular shape and a 4-wire wire configuration, this thermostat offers a convenient and programmable control system. It is powered by AAA batteries and has a sleek white design suitable for any home decor. The thermostat is compatible with universal systems and includes mounting hardware for easy installation. Complete with a 7-day programmable schedule and a digital display, this thermostat from Honeywell Home provides efficient and precise climate control for your home. See pictures for conditions size and style. Brand New Sealed Package