| Compatible Brand | Universal |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | White |
| Items Included | Mounting Hardware, Wall Cover |
| MPN | CT87K, CT87K1004, 323176732-001 |
| Material | Plastic |
| Year Manufactured | 2016 |
| Compatible Product | Central Furnace, Central Heating Radiator, Space Heater |
| Brand | Honeywell |
| Thermostat Shape | Round |
| Mounting | Wall-Mounted |
| Sensor Technology | Temperature |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Control Style | Dial |
| Voltage | 24 V |
| Model | Honeywell Home CT87K The Round Non-Programmable |
| System Switching | Heat-Off |
| Heat Stages | 1 |
| Features | Adjustable Thermostat, Easy to Install, Mercury Free |
| Programmability | Non-Programmable |
Check the listing for details. Honeywell The Round CT87K Non-Programmable Thermostat. Color: White, Condition: New. Listed at 15.00 USD. Honeywell The Round non-programmable thermostat. Brand: Honeywell Model: CT87K Non-programmable thermostat Classic round thermostat design Simple manual temperature control Mercury-free design Wall cover included to hide marks from previous thermostats Includes mounting hardware and installation instructions Item appears to be new and in the original box and sealed. Box may show light wear from storage. See photos for exact condition