| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Power Source | N/A |
| Material | N/A |
| MPN | HE300A1005 |
| Year Manufactured | 2017 |
| Number of Speeds | 1 |
| Tank Capacity | 18 gal |
| Item Height | 16 in |
| Item Width | 15 in |
| Color | Gray |
| Item Depth | 10 in |
| Brand | Honeywell |
| Application | Whole Room |
| Voltage | 120 V |
| Features | Digital Display |
| Room | Kitchen |
| Coverage | More Than 215 sq ft |
| Type | Humidifier |
| Humidification Method | Evaporative |
| Model | Honeywell TrueEASE HE300 |
Check the listing for details. Honeywell TrueEASE HE300A1005 Advanced Fan Powered Humidifier. Color: Gray, Condition: New. Listed at 409.85 USD. Electrical HVAC Thermostats Thermostat Wire Tools Plumbing Honeywell TrueEASE HE300A1005 Advanced Fan Powered Humidifier The TrueEASE Humidifier Line is easy to install with quick snap bypass direction adjustment. Advanced models save 30-50% of water. Easy to replace pads. Advanced models save energy by automatically closing the bypass when not in use. Product Details Color Gray Height 22.750 Length 17.250 UPC 085267845892 HVACSurplus.com works with a wide variety of brands that you know & trust. Some of our brands include: Aprilaire ∙ Belimo ∙ Braeburn ∙ CPS Products ∙ DiversiTech ∙ Ecobee ∙ Emerson ∙ Functional Devices ∙ GeneralAire ∙ Honeywell ∙ ICM Controls ∙ iO HVAC Controls ∙ Jackson Systems ∙ Johnson Controls ∙ Kidde ∙ LeakSmart ∙ Little Giant ∙ Lux ∙ Malco ∙ MA-Line ∙ NAVAC ∙ Nest ∙ Packard ∙ Peco ∙ Pro1 IAQ ∙ Ranco ∙ Rectorseal ∙ Resideo ∙ Ring ∙ Robertshaw ∙ SolderWeld ∙ Skytech ∙ Supco ∙ UEI Test Instruments ∙ Universal Secruity Instruments ∙ Vents US ∙ White-Rodgers