| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Timer Control | 12 Hours |
| Power Source | Electric |
| MPN | HT-900 |
| Year Manufactured | 2019 |
| Number of Speeds | 3 |
| Suitable For | Indoor |
| Control Style | Mechanical |
| Blade Orientation | Axial |
| Item Height | 10.91 in |
| Item Width | 6.54 in |
| Item Diameter | 11 in |
| Color | Black |
| Item Depth | 2-3 |
| Brand | Honeywell |
| Mounting | Window |
| Number of Blades | 3 |
| Shape | Round |
| Voltage | 120 V |
| Features | Thermostat |
| Finish | Matte |
| Room | Any Room |
| Material | Plastic |
| Type | Table/Desk |
| Model | HT-900 |
| Smart Home Protocol | Table Fans |
| Item Weight | 2.6 lb |
| Operating Sound Rating | Low |
| MPN | HT900 |
Check the listing for details. Honeywell Turbo Force Table Air Circulator Fan. Color: Black, Condition: New. Listed at 39.95 USD. Honeywell Turbo Force Table Air Circulator Fan About this itemSmall Fan for Table or Floor: The Honeywell Turbo Force Air Circulator Fan Has 3 Speeds & a 90 Degree Pivoting Head; This Quiet Fan Is Compact Enough for on a Table or Wall Mount & Powerful Enough to Help Provide Comfortable Cooling in Small Medium RoomsFeel the Power; Honeywell's TurboForce line of fans have an aerodynamic turbo design to maximize air movement, offering the power for intense cooling or energy saving air circulation; The ease of a small fan with power you can feel from 27 feet awayINCREASE YOUR COMFORT: Using fans for air circulation in your home can help increase your comfort, and help reduce energy costs as well; Honeywell carries a range of tower fans, floor fans, and oscillating fans find one for every room in the house. 185 CFM for optimal comfortHONEYWELL FANS: The right fan helps cool you off & improves airflow in your room or home; Give your air conditioner & wallet a break by using fans to help reduce your energy consumption & costs; Honeywell carries a variety of fans to meet your home needsHONEYWELL QUALITY: Help improve air circulation & energy savings in your home, bedroom or office with Honeywell fans.Power Source Type: ElectricityVoltage: 110 VoltsWattage: 35 WattsDescriptionA cooling icon for 20+ years, the Turbo Force family of fans has provided powerful air circulation to generations of delighted consumers. Feel the blast of the Turbo Force Power Air Circulator Fan from 25 ft. away. Its 3 speed settings and 90° pivoting head are designed to work with the cooling and heating in your home to create a custom comfort zone in any season. The uniquely engineered fan blades provide quiet, powerful personal cooling that’s great on a tabletop or mounted to the wall in your home or office. With an easy-to-clean removable grille and energy saving properties, this classic fan is designed with your comfort in mind.The 3 speed Honeywell HT 900 TurboForce Air Circular provides a quiet and efficient means of cooling a surrounding area. The HT 900 is 25 percent quieter than its competitors and represents a superior selection for those seeking a relatively noiseless experience when it comes to emitting large amounts of cool air. An adjustable fan head is fully capable of pivoting and reaching a 90° angle that can be used for direct cooling or circulating the air. Maximum air distribution is achieved via the inclusion of an Aerodynamic Turbo Design. This fan's small size and efficient output opens a wealth of installation options in the home, office or dorm setting. The availability of three selectable speeds carries the added bonus of potentially reducing energy expenses. The TurboForce Air Circulator Fan can be used for personal or powerful directional cooling.Color BlackNumber of speed 3Power source electricityItem weight 2.6 pounds.What's in the boxHoneywell HT-900 TurboForce Air Circulator Fan BlackBrandHoneywellColorBlackElectric fan designFloor FanPower SourceElectricityStyleCasualRoom TypeBedroomSpecial FeatureManualRecommended Uses For ProductAir CirculationMounting TypeWall MountController TypeButton Control