| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Model | HD-2388 |
| Material | Carbon Steel, ABS |
| Process | Spraying |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Mount Type | Freestanding |
| Motor Type | Pure Copper Motor |
| Power Supply | Corded Electric |
| Plug Type | US Standard |
| Assembly Required | Yes |
| Voltage | 110V 60Hz |
| Power | 1200W |
| Timing | 0-60min |
| Temperature Range | Low, Medium, High |
| Drying Hood Adjustable Angle | 30° -75° |
| Temperature | 85-140℃/185-284℉ |
| Drying Hood Diameter | 30.48cm/12in |
| Product Size | 60*38*105cm/23.62*14.96*41.33in |
| Package Size | 85*46.5*42cm/33.46*18.31*16.54in |
| Gross Weight | 15kg/33.07lbs |
| Net Weight | 14kg/30.86lbs |
Check the listing for details. Hooded Hair Dryer with Timer, Fast Drying & Precise Temperature Control. Color: Black, Condition: New. Listed at 248.46 USD. Comprehensive Care : The hemispherical drying hood with multiple air outlets ensures even heating from all directions, preventing static and dryness. Say goodbye to wet hair woes! Our hooded hair dryer is designed to help you achieve beautifully dry hair with ease.