| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Minimum Measurement | 0 in |
| Maximum Measurement | 4 in |
| Caliper Type | Digital Caliper |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Unit Quantity | 1 |
| sku | 9590 |
| Resolution | .01 mm |
Check the listing for details. Horizontal electronic absolute digital scale, 4". Condition: New – Open box. Listed at 40.00 USD. Battery operated. Battery in the unit is apparently dead with an extra one that I have not installed. Have not operated, buying "as is" but should be in good working order. Has mounting bracket, on/off button, in-mm conversion, display screen. 01mm resolution.