| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| MPN | 95908 |
| Item Length | 7.5 in |
| Item Height | 1.75 in |
| Item Width | 4.5 in |
| Color | Red |
| Brand | Hornady |
| Type | Dehumidifier |
| For Gun Type | Pistol |
| Item Weight | 1.12lbs |
Check the listing for details. Hornady Reusable Dehumidifier Bag 450G, 95908 - Portable, Easy to Use.... Color: Red, Condition: New. Listed at 24.76 USD. From the brand Previous page Previous page Next page Next pageHornady Reusable Dehumidifier Bag - protect your firearms, gun accessories, ammo and more from excess moisture, rust, and corrosion by keeping these reusable gun safe dehumidifier bags handyKeep Your Gun Safe Moisture and Rust-Free - portable dehumidifier bags with highly absorbent material to attract excess humidity from its surroundings. Crucial in maintaining the overall condition and shape of your gunsCompact, Easy to Use - these desiccant packets are ready for use. With no batteries or electrical equipment required, it easily recharges in a warm oven for infinite reuse. Measures: 8 inches x 5 inches x 1.5 inchesHumidity Indicator - each small moisture absorber for safes has a built-in indicator that will change from blue to pink when the pouch is saturated and ready to reactivateGun Safe Accessories for Your Lifestyle - further protect and preserve your firearms as they are being stored with this efficient Hornady Safe storage dehumidifier. Optimal for all of your small spaces including gun safes, gun locker, hard case, gun bag, closets, cabinets, cars, RVs, boats, and more