| Item Diameter | 26 |
|---|---|
| Wattage | 600 W |
| Dimming Settings | 100w-600w |
| Input Voltage | 220 V |
| Item Length | 21.5 in |
| Spectrum | Full |
| Brand | Horticultural Lighting Group |
| Type | LED Light Panel |
| Assembly Required | No |
| Item Width | 2.75 |
| Item Weight | 28 lb |
| Country of Origin | United States |
| Lighting Technology | LED |
Check the listing for details. Horticultural Lighting Group HLG 600 R Spec, Rspec LED Grow Light Full Spectrum. Condition: Used, Made in United States. Listed at 225.00 USD. The Horticultural Lighting Group HLG 600 R Spec LED Grow Light is a high-quality, 600-watt full spectrum light panel specifically designed for indoor and hydroponic gardening. It boasts a robust 600-watt power output, driving a generous 1152 LED lights that mimic the sun's natural rays.