| Number of Compartments | 7 |
|---|---|
| Shape | Round |
| Power Source | Electric |
| Color | White |
| MPN | Host-1MC |
| Brand | Hostess |
| Type | Cupcake/Muffin Maker |
| Energy Star | Compliant |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 5 in |
| Model | Host-1MC |
| Features | Indicator Light, Non-Stick |
| Number of Items | 1 |
| Country of Origin | China |
| Power | 1000 W |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Hostess Cupcake Maker HOST-1MC Smart Planet — New, Tested, Clean. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 18.99 USD. This unit appears to have never been used — the interior cooking plates are clean with no baked-on residue, and the power cord still has the original clear plastic protective cap on the plug. This model uses a spring-loaded, floating lid, similar to many waffle irons and countertop snack makers.