| Number of Compartments | 6 |
|---|---|
| Shape | Oblong |
| Power Source | Electric |
| Custom Bundle | No |
| MPN | HOST-1TW |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | Compliant |
| Manufacturer Warranty | None |
| Item Height | 4 in |
| Voltage | 120 V |
| Style | Blue |
| Features | Indicator Light, Locking Lid, Non-Stick |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Heating Plates |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 10 in |
| Color | Blue |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 3 in |
| Modified Item | No |
| Brand | Hostess Twinkies |
| Type | Cupcake / Muffin Maker |
| Model | HOST-1TW |
| Country of Origin | China |
| Power | 650 W |
| Item Weight | 4 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Hostess Twinkies Maker Easy Snack Maker Smart Planet Model HOST-1TW. Color: Blue, Condition: Used, Made in China. Listed at 14.99 USD. The Hostess Twinkies Maker Easy Snack Maker Smart Planet Model HOST-1TW is an electric twinkie maker with 6 oblong-shaped compartments. It features a blue plastic design with an indicator light and locking lid, making it easy to use and clean. With a power of 650 W and compliance with Energy Star standards, this unit also includes heating plates and weighs about 4 lbs.