| * Feature * | Creative Design,Durable Material,Beautiful Appearance |
|---|---|
| Note: | Do not send to Brazil |
| Bundle Description: | No |
| Feature 1 | *Stable characteristic*, *high reliability* |
| shipping notice | Can not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
| Item location: | CA /NJ /Austell |
| Transportation does not include: | canarias |
| shipping notice: | Can not ship to Puerto Rico,Alaska/Hawaii |
| Flow Rate | 250L / min |
| Horse Power | 3 hp |
| Maximum Working Pressure | 115PSI |
| Power Source | Voltage |
| Portability | Portable |
| Tank Material | Cast Iron |
| Brand | Unbranded |
| Type | Air Compressor Pump |
| Set Includes | Manual |
| Color | Blue |
| Model | 3HP Air Compressor Pump |
| Manufacturer Color | Blue |
| size | 3hp |
| Features | Twin Cylinder, Single-Stage, Oil View |
| Material | Cast Iron |
| Frame Material | Cast Iron |
| eBay Durapower Store Category | Air Tools |
| Main wheel | 250mm |
| Pipe interface | 19mm |
| Speed | 1050rpm |
| Discharge pressure | 8 bar(115 PSI) |
| Exhaust capacity | 250L / min(8.8cfm) |
| Cylinder | 65 * 2 |
| Power | 2200W, 3HP |
| California Prop 65 Warning | No |
Check the listing for details. HOT!2-Piston V Style Twin Cylinder Air Compressor Pump Motor Head Single Stage. Color: Blue, Condition: New. Listed at 136.07 USD. Specifications: l Power:2200W, 3HP l Cylinder:65 * 2 l Exhaust capacity:250L / min(8.8cfm) l Discharge pressure:8 bar(115 PSI) l Speed:1050rpm l Application of air compressor: factory, home decoration, auto repair, painting, etc l Note: If the motor speed is 2880rpm, the diameter of the motor wheel is 10 cm. If the motor speed is 1440rpm, the motor wheel is 20 cm Features: l High efficiency, high precision, universal, low energy consumption. l High quality material, not easy to damage. l Strict balance support and correction to ensure the smooth operation of the main engine. l Special valve steel is used for hair piece, which has good strength and toughness at high temperature. l Faster inflation and low noise. l Strong cooling blade, good cooling performance.